Powiązania nowego biskupa pelplińskiego z Kiełpinem

Przed tygodniem informowaliśmy o wyborze biskupa diecezjalnego. Ojciec Święty mianował nim biskupa Ryszarda Kasynę. Parafia w Kiełpinie ma powody do radości tym większe, że jest jedną z niewielu w diecezji, które nowy ordynariusz zna osobiście. O swoich związkach z Kiełpinem biskup nominat opowiedział w wywiadzie udzielonym diecezjalnemu Radiu Głos tuż po ogłoszeniu jego nominacji.

Okazuje się, że do naszego kościoła uczęszczał jako dziecko ojciec biskupa Ryszarda Kasyny, a na kiełpińskim cmentarzu zostali pochowani jego dziadkowie. Krewni biskupa nominata nadal żyją w tych okolicach. Tak o Kiełpinie mówił nowy ordynariusz pelpliński we wspomnianym wywiadzie:

Znajomość diecezji pelplińskiej może nie jest głęboka, ale na pewno jest, choćby z racji korzeni. Tato mój urodził się w Łapalicach, został ochrzczony w Chmielnie, wychował się w Borczu, chodził do kościoła do Kiełpina. Często wspominał, jak to piechotką chodziło się chyba około 6-7 kilometrów, nosząc czasami, w pewnych warunkach, buty w ręku, żeby potem, że tak powiem, móc tylko otrzeć, opłukać nogi i wejść do kościoła, modlić się. Na terenie diecezji pelplińskiej, w Kiełpinie, są pochowani dziadkowie od strony taty, jest też część rodziny, która jest związana z tym terenem diecezji pelplińskiej, żyjącej, krewnych, i myślę, że to również w pewnym sensie dopomoże mi w tym posługiwaniu, iż będę się czuł rzeczywiście u siebie, niejako pewien powrót do korzeni.

W wypowiedzi dla Radia Głos biskup Kasyna odniósł się do swojej nominacji i nadziei związanych z posługą w Pelplinie, a także udzielił swoim nowym diecezjanom pierwszego błogosławieństwa:

Niech dobry Pan Bóg obdarza wszystkich siłą, mocą, Swoją łaską, ufnością, iż życie każdego z nas ma sens, że każdemu Pan Bóg daje powołanie, ważne, żebyśmy je odczytywali i potrafili realizować. Szczęść Boże wszystkim! W życiu, w codzienności, z Bożą pomocą ufajmy, że te nasze oddziaływania i działania będą owocne.

Pełnego wywiadu można wysłuchać na stronie internetowej Radia Głos:
>>> Pierwszy wywiad z nowym Biskupem Pelplińskim Ryszardem Kasyną
dla Radia Głos i internautów
<<< .

Przypominamy, że uroczysty ingres nowego biskupa do bazyliki katedralnej w Pelplinie, czyli oficjalne objęcie władzy nad diecezją, odbędzie się 8 grudnia.