Triduum Paschalne

Uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się w czwartkowy wieczór Święte Triduum Paschalne, czas, w którym poprzez celebrację Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa doświadczamy tajemnicy odkupienia ludzi poprzez przejście Pana z tego świata do Ojca. To najważniejszy okres w całym roku liturgicznym.

Jacopo Tintoretto, "Ukrzyżowanie", 1565, Scuola Grande di San Rocco, Wenecja

WIELKI CZWARTEK

Msza Wieczerzy Pańskiej, pamiątka Ostatniej Wieczerzy Jezusa i Jego uczniów, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa, odprawiona zostanie o 18:00. Po niej odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, gdzie rozpocznie się adoracja, która potrwa do 21:00.

WIELKI PIĄTEK

Przez cały dzień można będzie adorować Najświętszy Sakrament w ciemnicy. Zachęcamy, aby poświęcić temu choć chwilę.

Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża, celebracja Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, rozpocznie się o 18:00. Następnie do 23:00 będzie miało miejsce modlitewne czuwanie przy grobie Pańskim. Od 20:00 przewodniczyć mu będzie schola, a o 21:00 odśpiewamy Gorzkie żale.

Tego dnia obowiązuje ścisły post: należy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a posiłki ograniczyć do dwóch skromnych i jednego sytego.

WIELKA SOBOTA

Od rana trwać będzie adoracja przy grobie Pańskim. Poświęcenie pokarmów odbędzie się o 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. Tradycyjnie w kościele można będzie pozostawić skarbonki wielkopostne.

O 20:00 rozpocznie się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej, radosne obchody Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Prosimy, aby do kościoła zabrać świece, które zostaną zapalone od nowo poświęconego paschału.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Uroczysta Rezurekcja zostanie odprawiona o 6:00. Kolejne Msze Święte o 9:30, 11:00, 12:00 i 18:00.