Parafialne świętowanie Bożego Narodzenia – podsumowanie

Minionemu Bożemu Narodzeniu towarzyszyło w naszej parafii wiele okazji do wspólnego świętowania. Nadszedł czas, aby je podsumować.

Początek grudnia to tradycyjnie czas spotkań opłatkowych. Jako pierwsi licznie zebrali się członkowie integracyjnej grupy Niezwyciężeni, których odwiedzili biskup Arkadiusz Okroj i burmistrz Mieczysław Gołuński. Później w świątecznej atmosferze gromadzili się członkowie kolejnych wspólnot parafii: dzieci, młodzież, służba liturgiczna, Przyjaciele Oblubieńca.

galeria – Niezwyciężeni galeria – KSM galeria – służba liturgiczna

Podobnie zwyczajem stały się już u nas przedświąteczne inicjatywy charytatywne. 13 i 14 grudnia odbyła się kolejna odsłona Paczki świętego Michała, organizowanej przez młodzież pod opieką księdza Pawła. Tym razem, dzięki ofiarności wielu ludzi i pracy prawie 50 wolontariuszy, zebraliśmy niemal 1400 kilogramów produktów spożywczych, z których powstały 42 paczki dla rodzin i osób starszych. Z kolei 15 grudnia wspólnota Przyjaciele Oblubieńca po raz piąty zaprosiła wszystkich na świąteczny kiermasz. Dochód ze sprzedaży przepięknych ozdób, kartek i słodyczy – przygotowanych własnoręcznie przez parafian i społeczność Przedszkola Aniołek – zasilił konto hospicjum prowadzonego przez Kartuskie Centrum Caritas.

galeria – Paczka świętego Michała galeria – kiermasz

Przed Wigilią za sprawą harcerzy do Kiełpina dotarło Betlejemskie Światło Pokoju; każdy chętny mógł zabrać je do domu, zapalając od niego swoją świecę.

O północy z 24 na 25 grudnia ksiądz proboszcz przewodniczył uroczystej Pasterce. W kolejnych dniach gromadziliśmy się w kościele na Mszach Świętych i nabożeństwach przy żłóbku, a w niedzielę Chrztu Pańskiego wszystkie dzieci ochrzczone w naszym kościele w minionym roku mogły otrzymać okolicznościowe błogosławieństwo.

galeria – Pasterka

Na chętnych czekało również kilka wydarzeń artystycznych. 5 stycznia mieliśmy możliwość obejrzeć przedstawienie „Ty jesteś światłością świata” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Aniołek, a dzień później swoje jasełka zaprezentował Teatrzyk Kiełek. Następnie, w niedzielne popołudnie 12 stycznia, sporo osób wzięło udział w tradycyjnym rodzinnym kolędowaniu, któremu po raz pierwszy towarzyszyła piękna oprawa wizualna. W ostatnią niedzielę miesiąca gościliśmy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby, którego członkowie podczas południowej Mszy odczytali Słowo Boże w języku kaszubskim i wykonali regionalne pieśni bożonarodzeniowe.

galeria – Przedszkole Aniołek galeria – Teatrzyk Kiełek
galeria – rodzinne kolędowanie galeria – RZPiT Kaszuby

Tuż po świętach rozpoczęły się także wizyty duszpasterskie. Przez niemal miesiąc nasi kapłani odwiedzali domy parafian, aby razem się pomodlić i porozmawiać. Ich zwieńczeniem było spotkanie kolędowe rady parafialnej na plebanii.

Dziękujemy wszystkim za obecność!