Otwartość na doświadczenie obecności Boga w świecie

KOMENTARZ DO SŁOWA BOŻEGO Z 17 LUTEGO 2014 ROKU

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął głęboko w duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu».
I zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

Mk 8,11-13

Są ludzie o mentalności otwartej i zamkniętej. Mentalność zamknięta to mentalność faryzejska. Pycha może zamknąć człowieka. Człowiek zamknięty, uwięziony w swych stereotypach ślepnie, nie widzi znaków Bożej obecności manifestującej się w cudzie istnienia, w pięknie stworzenia. Nawet Bóg wystawiany na próbę jest bezsilny wobec tego rodzaju ślepoty.

Znaków Bożej obecności w świecie jest wiele. Pięknym takim znakiem jest świadectwo ludzi wierzących. Podziwiamy naszych sportowców za ich osiągnięcia na olimpiadzie. Wielu z nich to ludzie wierzący, którzy nie kryją się ze swoimi przekonaniami. Należy do nich Kamil Stoch. Publicznie przyznaje, że uczęszcza co niedzielę na Mszę Świętą. Na konferencji prasowej w Soczi jeden z dziennikarzy chciał wystawić Kamila na próbę, przyłapać go na tym, że wbrew składanym świadectwom nie był na Eucharystii w niedzielę olimpijską. I się zdziwił. Wprawdzie Kamil nie mógł być w niedzielę na Eucharystii, ale, przewidując to, poszedł na Mszę w sobotę wieczorem. Być może postawa Kamila sprawi, że nasi dziennikarze i nie tylko oni zaczną regularnie uczęszczać na niedzielną Eucharystię. Wyzwolą się ze stereotypów, otworzą swój umysł na piękno doświadczenia obecności Stwórcy w Jego stworzeniach.

Ludzie o mentalności otwartej nie pozwalają zadusić się w stereotypach, przełamują stereotypy również u innych. Rozwijają się, przekraczają samych siebie. Nie żądają nadzwyczajnych znaków. Sami są znakiem obecności Boga w świecie.

ks. Arkadiusz Okroj

___________________________________________________

Ten komentarz jest elementem inicjatywy Żeby oddychać pełnią życia.
W jej ramach każdego dnia na stronie internetowej Radia Głos
publikowane są komentarze do Słowa Bożego, które tworzą kapłani naszej diecezji.
Zapraszamy do codziennego śledzenia tych rozważań.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone