Zachęta biskupa pelplińskiego do modlitwy o pokój na świecie

Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (por. J 20, 21)

Drodzy Duszpasterze i Drodzy Diecezjanie!

Obserwując doniesienia o sytuacji za naszą wschodnią granicą, śledząc informacje z wielu miejsc na świecie, gdzie przelewana jest ludzka krew, także na Ziemi naszego Pana, w Syrii, w Iraku i w wielu innych miejscach, mamy prawo odczuwać w sercu głęboką troskę o najbliższą przyszłość.

Zachęceni słowami Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa powinniśmy czuć się wezwani do konkretnych działań, aby wygasły ogniska konfliktów na świecie. Stąd kieruję gorącą zachętę, abyśmy w parafiach, domach zakonnych oraz indywidualnie podjęli modlitwę o pokój.

Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, który błaga Polaków o gest solidarności, proszę, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Zachęcam do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie, aby znaleziono pokojowe rozwiązania i zwyciężyła sprawiedliwość na Ukrainie. Proszę także o podjęcie praktyk pokutnych, np. postu i jałmużny w tych intencjach.

Odpowiadając na apel Konferencji Episkopatu Polski proszę, aby 31 sierpnia br. przeprowadzić zbiórkę do puszek – będzie to nasze materialne wsparcie dla chrześcijan cierpiących w Iraku. (Proszę księży, aby zebrane datki wpłacić na konto Caritas: 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003).

Wierzę, że  zjednoczenie się chrześcijan na modlitwie przyspieszy upragniony dar pokoju. Pan nam to obiecał w słowach: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie” (Mt 18,19).

Pozostaję z błogosławieństwem
Wasz biskup
+ Ryszard Kasyna

Pelplin, 20 sierpnia 2014 r.