Otwartość na doświadczenie obecności Boga w świecie

KOMENTARZ DO SŁOWA BOŻEGO Z 17 LUTEGO 2014 ROKU – Mk 8,11-13

Są ludzie o mentalności otwartej i zamkniętej. Mentalność zamknięta to mentalność faryzejska. Pycha może zamknąć człowieka. Człowiek zamknięty, uwięziony w swych stereotypach ślepnie, nie widzi znaków Bożej obecności manifestującej się w cudzie istnienia, w pięknie stworzenia. Nawet Bóg wystawiany na próbę jest bezsilny wobec tego rodzaju ślepoty.

Znaków Bożej obecności w świecie jest wiele. Pięknym takim znakiem jest świadectwo ludzi wierzących. Podziwiamy naszych sportowców za ich osiągnięcia na olimpiadzie. Wielu z nich to ludzie wierzący, którzy nie kryją się ze swoimi przekonaniami. Należy do nich Kamil Stoch. Publicznie przyznaje, że uczęszcza co niedzielę na Mszę Świętą. Na konferencji prasowej w Soczi jeden z dziennikarzy chciał wystawić Kamila na próbę, przyłapać go na tym, że wbrew składanym świadectwom nie był na Eucharystii w niedzielę olimpijską. I się zdziwił. Wprawdzie Kamil nie mógł być w niedzielę na Eucharystii, ale, przewidując to, poszedł na Mszę w sobotę wieczorem. Być może postawa Kamila sprawi, że nasi dziennikarze i nie tylko oni zaczną regularnie uczęszczać na niedzielną Eucharystię. Wyzwolą się ze stereotypów, otworzą swój umysł na piękno doświadczenia obecności Stwórcy w Jego stworzeniach.

Ludzie o mentalności otwartej nie pozwalają zadusić się w stereotypach, przełamują stereotypy również u innych. Rozwijają się, przekraczają samych siebie. Nie żądają nadzwyczajnych znaków. Sami są znakiem obecności Boga w świecie.

ks. Arkadiusz Okroj


Ten komentarz jest elementem inicjatywy Żeby oddychać pełnią życia.
W jej ramach każdego dnia na stronie internetowej Radia Głos
publikowane są komentarze do Słowa Bożego, które tworzą kapłani naszej diecezji.
Zapraszamy do codziennego śledzenia tych rozważań.