Dzień modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie

26 sierpnia będzie w naszym kraju Dniem modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Sytuacja chrześcijan w tej części świata jest dramatyczna, dlatego polscy biskupi zachęcają, aby w najbliższy wtorek objąć ich szczególną modlitwą. Każdy może przyłączyć się do tej akcji, tamtejsi wyznawcy Chrystusa potrzebują naszego wsparcia!

Istnieje wiele form włączenia się w tę inicjatywę. Biskupi proszą, aby tego dnia w intencji prześladowanych ofiarować udział we Mszy Świętej i Komunię Świętą. Można także podjąć praktyki pokutne, takie jak różaniec, droga krzyżowa, post czy jałmużna.

Specjalny apel wystosował także biskup naszej diecezji Ryszard Kasyna, który zachęca, aby modlitwą o pokój otoczyć cały świat, również Ukrainę. Pełny tekst listu znajdą Państwo w dziale Słowa duszpasterzy.

plakat-26.08.
Bliski Wschód stał się areną krwawych działań dżihadystów, dążących do ustanowienia państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego. W tym celu zmuszają oni mniejszości etniczne i religijne do przejścia na sunnicką wersję islamu, a odmowę karają okrutną śmiercią. Aby jej uniknąć, prześladowani uciekają z kraju, co doprowadziło do katastrofy humanitarnej. Zrozpaczonym uchodźcom brakuje tak podstawowych środków do życia jak woda pitna, pożywienie czy odzież. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Iraku. Chaldejski arcybiskup Irbilu przekazuje, że w jego części kraju niszczone są wszelkie ślady chrześcijaństwa. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, od 2003 roku w Iraku mogło zginąć nawet 125 tysięcy osób. Przed wspomnianym 2003 rokiem żyło tam 1,4 miliona chrześcijan, a dziś pozostało ich jedynie 150 tysięcy.